Kumru Anaokulları'na İlk Adımları

Kumru Anaokulları'na İlk Adımları

İlk Günler

Yuvaya başlanan ilk günlerde ya da tatil sonrası okula dönüşte çocukların değişik tepkileri ile karşılaşma çok doğal.

Eski öğrencilerimizin bazıları özlemle, bazıları okulu ve kuralları unutmuş, bir kısmı yeni grupların heyecanı v.b. ile dönüyorlar yuvaya. Bu duygular bir süre sonra eriyor ve eski düzenimize dönüyoruz. Yeni öğrencilerimizin durumu biraz farklı. Onlar için okuldaki ilk günler, kendi evi, ailesi ve yakınlarının dışında çevre ile tanışma, yeni arkadaşlar edinme, yepyeni deneyimler kazanma, yeni kurallarla karşılaşma v.b. yenilikler içeren bir ortama adım atışır. Uyum onlarla genellikle aşağıda sıralanan türde tepkilerle karşılaşıyoruz. Yeni velilerimize yardımcı olur düşüncesiyle Kumru Anaokulları olarak bunlara kısaca değinmek istedik.


- Çocuğunuz okula ilgili ve rahat başlar. Bağımsız bir yapısı vardır. Tepki göstermez ve bu genellikle böyle devam eder. Çok güzel.

- İlk günlerde ilgili ve isteklidir. Sizde rahatlarsınız. Ancak okula başlamış olmanın anlamını daha sonra kavrar ve tepki gösterir, çeşitli bahanelerle okula gitmek istemez.

- İlk günlerde okula tepkilidir. Anneden evden ayrılmak istemez. Annesinin, babasının uzun bir süre okulda onunla birlikte kalmalarını ister. Normal.


Böyle sorunlarla karşılaştığınızda sizden beklediklerimiz:


Kararlılık : Önce anne ve baba kararlı olmak zorundadır. Kararlı olmak elbette sabırlı ve inançlı olmayı da gerektiriyor.

Ortak Strateji : Sorunları bize hemen aktarın. Nasıl ele alacağımıza birlikte karar verelim, paralel davranalım.


Bunlara bağlı olarak;

Bu yeni yaşantısına hazırlanırken ona kısaca nelerin beklediğini açıklayın. Sorunlarını içtenlikle yanıtlayın. Okula başlamayı olayların normal akışı olarak ele alın. Okula başlamayı ne büyütün ne de inkar edin. Okula da olası hayal kırıklıkları ve moral bozuklukları ile başa çıkabilmesi için ona yardım edin. Kendinizi çocuğunuzun gelişmesine destek ve yardımcı kişi olarak düşünün. Koruyucu değil. Sürekli koruyuculuk onların dış dünyayı keşfetmelerini engeller.


Ayrıca : 

Başkalarına yuva ile ilgili bilgi verirken olumlu ya da olumsuz şartlanmayı engellemek açısından çocuğunuzun duymasına özen gösterirseniz. Okulun bir ekip çalışması olduğunu düşünerek her türlü eleştirilerinizle bize katkıda bulunursanız. Yıl içinde düzenlenecek olan toplantılara etkinliklere katılırsanız çok seviniriz.